
Eltűnt egy iskolás csoport a Börzsönyben – ez volt annak a nagyszabású gyakorlatnak a tematikája, amelyet a Katasztrófavédelem szervezett 2025. május 6-án, Királyrét közelében.
A gyakorlat forgatókönyve szerint egy tízfős kiránduló osztály eltévedt az erdőben, ráadásul az egyik gyermek súlyosan megsérült, amikor a meredek partoldalon több métert zuhanva a Kisinóci-patakba esett. Amikor a több tucat tűzoltó megérkezett a Cseresznyefa parkolóhoz, csak az ő pozíciójáról volt információ – a többiek holléte ismeretlen volt.
A Katasztrófavédelem irányítása alatt a helyszínre vonult a Váci Hivatásos Tűzoltóság, a Börzsönyi Hegyimentő Szolgálat, a Leányfalui és Visegrádi Önkéntes Tűzoltóság, valamint a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat. A Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat munkáját a hegyimentők műveletirányítása támogatta speciális eszközökkel és helyismerettel.

Elsőként a hegyimentő szolgálat egészségügyi csapata és alpinistái érték el a súlyosan sérült gyermeket. Az elsődleges ellátás során megállapították, hogy a sérülés jellege miatt csak korlátozottan mozgatható, ezért kötélpályát kellett építeni a mentéséhez. Az alpinisták gyorsan kiépítették a rendszert, kiemelték a sérültet, majd a tűzoltók segítségével gyalog szállították a gyülekezési pontra.

Eközben a többi tűzoltó egység keresőláncban fésülte át a környéket. A Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat speciális drónja is felszállt, hogy az eltűnt gyerekek után kutasson.
A keresőcsapatok sorban találták meg az eltűnt és sérült tanulókat: az egyikük bokatörést szenvedett egy meredek hegyoldalon, őt kötélbiztosítással, hordágyon kellett felhozni. Egy másik gyermek lába szerencsétlenül egy fába szorult, amely átszúrta a combját. A speciális ellátást követően a tűzoltók körültekintően távolították el a fadarabot a végtagjáról.

A körülmények szándékosan voltak életszerűen nehezek: a gyakorlat csúcspontján egyszerre öt kárhelyszínt számoltak fel, és számos egység dolgozott párhuzamosan különböző feladatokon. Ez komoly figyelmet és összehangolt munkát követelt meg minden résztvevőtől.
A gyakorlat végére minden "eltűnt" személy szerencsésen megmenekült. Külön köszönet illeti a Váci SZC Király Endre Szakgimnázium és Szakközépiskola szakmai gyakorlaton részt vevő tanulóit, akik türelemmel viselték a „sérültek” szerepét és minden ezzel járó megpróbáltatást.

A gyakorlat célja teljesült: a résztvevő egységek értékes tapasztalatokat szereztek egymás munkájáról, és felkészültebben, hatékonyabban tudnak majd együttműködni éles helyzetben.
